MUĞLA KÖYCEĞİZ İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Milli Eğitim Müdürü Fazıl Karabağ´ın 2017-2018 Eğitim Öğretim Yılı 2. Dönem Karne Mesajı

Milli Eğitim Müdürü Fazıl Karabağ´ın 2017-2018 Eğitim Öğretim Yılı 2. Dönem Karne Mesajı

Değerli Velilerimiz, Sevgili Öğrencilerimiz,

 

2017-2018 eğitim-öğretim yılının, bugün sona ermesiyle birlikte İlçemizde 6284 öğrenci 3 ay sürecek yaz tatiline çıkıyorlar. Önümüzdeki üç ayın önemli bir şekilde değerlendirilmesinin gerekliliği hepimizin malumudur.

           

Yaz tatilinin yenilenme, gelişme ve donanım kazanma olarak görülmesi gelişime de katkı sağlayacaktır. Tatilde hem eğlenmek hem de gelişimimizi devam ettirmek gerekir.

           

 Değerli Velilerimiz, çocuklarımızın yaklaşık 9 aydır okula gelip gittiklerini, derslerine çalıştıklarını, sorumluluklarını yerine getirdiklerini düşünerek onları tebrik etmeli ve başarılarının devamını dilemelisiniz. Karne, gündemde uzun süre kalmamalı; karnesinde düşük puanı olan çocukların aileleri karne için yapıcı ve objektif değerlendirmeler yaptıktan sonra çocuğa sevgi ve güven vermelidir. Özellikle çocukların başka çocuklar ile kıyaslanmasından kaçınılmalıdır. İyi bir karneye sahip olan çocuklara da özverili çalışması için teşekkür edilmelidir.

 

İnternetin esiri olunmamalı; Yaz tatilini internetin esiri olmaktan kurtarmak gerekmektedir. Eğer anne babalar çocukları için iyi plan yapamazlarsa çocuklar tüm yazı televizyon, internet başında geçirecektir. Bu da çocukların zihinsel, fiziksel gelişimini engelleyecek aynı zamanda da bazı problemlere zemin oluşturacaktır. Birlikte karar alarak bilgisayar ve oyunlar sınırlandırılabilir.

            

Yaz tatili için kitap listesi oluşturulmalı: Öğrencilerin düzeyine ve zevklerine uygun bir kitap listesi oluşturularak bu kitapları okuması teşvik edilmelidir. Kitap okuyarak zihinleri dinlenir, okuma hızları artar. Anlama ve yorumlama özellikleri gelişir. Mümkünse ailecek kitapçılara, kütüphanelere gidilerek okuma teşvik edilmelidir. Hatta mümkünse aile okuma saatleri ile birlikte kitap okumak özendirilmelidir.

           

 Geziler yapılmalı; Farklı şehirler ya da ülkelere gitme imkânı olmayan aileler kendi şehirlerinde bulunan tarihi ve kültürel gezilerle çocuklarının zihinlerini canlı tutabilirler.

 

Spor, müzik ya da resim kurslarına gidilmeli; Özellikle yaz kursları öğrencilere bilmedikleri bir alandaki yetenekleri keşfetmesine fırsat sağlayacak, ayrıca estetik duyguların gelişimine de yardımcı olacaktır. Bunun için müzik, resim gibi beceri kursları değerlendirilebilir.

            

Mesleki deneyim yaşanmalı; Yaşına, ilgi alanı ve yeteneklerine uygun kısa süreli çalışma, öğrencilere sorumluluk alma, zorlukları öğrenme açısından katkı sağlayacaktır. Ayrıca küçük bir harçlık da alabileceği bu deneyim para kazanmanın önemini gösterecektir.

 

            Sonuç olarak ülkemizin geleceği olan çocuklarımızın fiziksel, ruhsal yönden sağlıklı bireyler olarak yetişmelerinde yaz tatilini bir fırsat olarak görüp onların yaşamını planlamasına, değişik etkinliklere katılmasını, kitap okumasını sağlayarak -dinlenme zamanlarından eksiltmeden- gelişimlerine katkı sağlayabiliriz.

 

            Bu duygu ve düşüncelerle bütün öğrencilerimizi, değerli öğretmen arkadaşlarımı, okul idarecilerini ve eğitim camiamızın bütün çalışanlarını yürekten kutluyor, herkes için sağlıklı ve huzur dolu bir yaz tatili diliyorum.

 

Fazıl KARABAĞ
Milli Eğitim Müdürü

Hükümet Konağı, Köyceğiz / MUĞLA - 0 (252) 262 4863, 0 (252) 262 1761, Cep Tel 0 551 448 7085

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.