MUĞLA KÖYCEĞİZ İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

FAZIL KARABAĞ´IN 24 KASIM ÖĞRETMENLER GÜNÜ MESAJI

FAZIL KARABAĞ´IN  24 KASIM ÖĞRETMENLER GÜNÜ MESAJI

   Geçmişle gelecek arasında köprü vazifesi üstlenen, nesillerin emanet edildiği, geleceğimizin mimari, Cumhuriyetimizin fedakar evlatları kıymetli öğretmen arkadaşlarım,

          Millet Mekteplerinin açıldığı ve Gazi Mustafa Kemal Atatürk'e Başöğretmenlik unvanının verildiği bu anlamlı günde gelecek nesillerimizi yetiştirmek için özveriyle çalışan tüm öğretmenlerimizin Öğretmenler Günü'nü en içten dileklerimle kutluyorum. 

Kültürün ve medeniyetin temelini eğitim-öğretim oluşturur ve onun yapıcısı da öğretmendir. Kültür ve medeniyet seviyesini yükseltmiş milletlerin en temel ölçüsü öğretmen ve eğitime verdiği değer ile anlaşılmaktadır. Yarınlarımızın daha aydınlık olması eğitime ve öğretmene verdiğimiz değer oranında artacaktır. 

Kutsal olduğu kadar mesuliyeti de yüksek bir mesleği icra eden; sevgi ve fedakârlık timsali olan öğretmenlerimiz, gerçekleştirdikleri eğitim öğretim faaliyetiyle ülkemizin geleceğini şekillendirmektedir.

 Demokrasinin ve evrensel değerlerin özümsenerek yaşam biçimi olarak benimsenmesi, millî ve manevi değerlerimize bağlılığın artırılması eğitimle gerçekleşecek ve ülkemizin muasır medeniyetler seviyesinin üzerine ulaşmasında en büyük pay hiç kuşkusuz öğretmenlerimize ait olacaktır. 

Değerli meslektaşlarım,

Sizler; ruh ve düşünce dünyasının mimarı, uygarlığın taşıyıcısı, milletlerin kurtarıcısı bir meslek olan,  Çok özel, çok yüce bir mesleğin sahibisiniz.

Bedeli hiçbir maddi karşılıkla ölçülemeyecek kadar saygın. Sevgi ve fedakârlık mesleği. Sınırları okul ve sınıf duvarlarıyla çizilemeyecek, zil ile başlayıp bitmeyecek kadar, ağır bir sorumluluk gerektiren kutsal bir görev.

Bu konuda; Başöğretmenimiz Büyük Önder Atatürk;

 "Dünyanın her yerinde öğretmenler, toplumun en özverili ve en saygıdeğer öğeleridir." Demiştir.

Değerli Meslektaşlarım;

21. Yüzyılın, hayatın her alanında  hızlı bir değişimi beraberinde getirdiğine şahit olmaktayız.

Bakanlığımızca; açıklanan "2023 Eğitim Vizyonu'nun" temel amacı, çağın ve geleceğin becerileriyle donanmış ve bu donanımı insanlık hayrına sarf edebilen bilime sevdalı, kültüre meraklı ve duyarlı, nitelikli, ahlaklı çocuklar yetiştirmektir.

Çağımızda; çocuklarımız hızla değişen bir dünya ile karşı karşıya bulunmaktadır. Bu hızlı değişme, ilerde birer yetişkin olacak bu çocuklarımızın, nelere gereksinim duyacaklarını önceden tahmin etmemizi  güçleştirmektedir.

 Genç kuşakların, bu değişime ayak uydurabilecek ve değişime katkıda bulunabilecek şekilde yetiştirilmesi gerekmektedir. Dünün programı ile yarının toplumunu inşa etmek, toplumun ihtiyaçları ve beklentileri doğrultusunda birey yetiştirmesini engelleyecektir.

Yarının teknoloji toplumunu şimdiden hazırlamaz, görmemezlikten gelirsek, gelecekte bunun bedelini daha ağır ödemek durumunda kalırız.

Bu yarışta kaybedenler arasında yer almamak için;

Hayatımızın her aşmasını planlamalıyız. Planı olmayanlar, başkalarının planına uymak zorunda kalırlar. Öğretmen, yarını bir gün önceden yaşayan kişi olmalıdır. Bizim hayallerimiz olmazsa, başkalarının hayallerinin de önemi olmayacaktır.

Bu nedenledir ki; geleceğimize ilişkin hedeflerimize ulaşabilmemiz konusunda en büyük görev, öğretmenler olarak bizlere düşmektedir.

 Ülkemizin  2023 hedeflerine ulaşmasında, 2053 ve 2071 vizyonlarını hayata geçirmesinde, öğretmenlerin çabalarının, emeklerinin çok önemli payı olacaktır.

Bugünü değil, yarını düşünürsek gelecek çok daha iyi olacaktır. Bunu da biz öğretmenler başaracaktır. diyerek sözlerime son verirken;

Bu önemli gün dolayısıyla, emekli olan öğretmenlerimize, Eğitimimize yapmış oldukları katkılardan dolayı şükranlarımı sunar, bundan sonraki hayatlarında sağlık mutluluk ve huzur temenni ederim.

 

Başta Başöğretmen Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere,  görevi başında şehit olan ve ebediyete intikal eden öğretmenlerimizi rahmetle ve minnetle anıyor,

Memleketimizin her köşesinde görevini vatan aşkıyla bir fiil icra eden öğretmenlerimizin Öğretmenler Gününü bir kez daha en içten dileklerimle kutluyorum.

Saygılarımla.

Yeni Mahalle, Boran Sk. No 1, 48800 Köyceğiz / MUĞLA - 0 (252) 262 4863, 0 (252) 262 1761, Cep Tel 0 551 448 7085

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.