MUĞLA KÖYCEĞİZ İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

23 Nisan Ulusal Egemenlik Ve Çocuk Bayramı

Fehmi Başoğlu İlkokulunda 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Coşkuyla Kutlandı
23 Nisan Ulusal Egemenlik Ve Çocuk Bayramı

Köyceğiz de Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı sabah saat 9.30 da Milli Eğitim Müdürü Fazıl Karabağ’ın Cumhuriyet Meydanındaki Atatürk Anıtına sunumuyla başladı. Ardından Köyceğiz Kaymakamı Gürkan DEMİRKALE, Garnizon Komutanı Personel Bin. Ali AKYILDIZ, Belediye Başkanı Kamil CEYLAN, Milli Eğitim Müdürü Fazıl Karabağ ve diğer protokol üyelerinin, Köyceğiz halkının coşkulu katılımıyla Fehmi Başoğlu İlkokulunda saat 10 da “23 Nisan Ulusal Egemenlik Ve Çocuk Bayramı Programı” başladı.

Kaymakamımız ve tören komitesi halkımızın bayramını kutladı. Milli Eğitim Müdürü Fazıl KARABAĞ günün anlam ve önemine dair konuşmalarını yaptılar.
Karabağ; 

"Sayın  Kaymakamım,

Sayın  Belediye Başkanım,

Sayın  Garnizon Komutanım,

Her fidanı sevgiyle büyüten fedakâr öğretmen arkadaşlarım,

Aydınlık yarınların güvencesi olan sevgili öğrencilerim,

Saygıdeğer Köyceğiz Halkı,

Saygıdeğer Basın Mensupları,

Cumhuriyet güneşinin berrak yüzünü vatan ufkunda gösterdiği gün olan, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılışının 95. Yıldönümüne ulaşmanın heyecanıyla, kavuşmuş olduğumuz bir 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı daha sevinç ve coşkuyla kutluyoruz.

Bugün; Milli irademizin temsil edildiği Türkiye Büyük Millet Meclisinin kuruluşu ile; çağdaş, laik, demokratik ve  milli egemenlik ilkesini temel alan yeni Türk Devletinin kuruluşunun dünyaya  ilan edildiği gündür.

   Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal’in önderliğinde ve onun “Milletin bağımsızlığını yine milletin azim ve kararlılığı kurtaracaktır” öngörüsüyle tutuşturulan bağımsızlık meşalesi, 23 Nisan 1920 de Ankara’da, Anadolu’nun dört bir yanını aydınlatan bir güneş haline gelmişti. Işığını, tarifsiz bir tutkuyla vatana gönül verenlerin gayretinden, azminden, kararlılığından, birlik ve beraberliğinden alan bu güneş; aynı zamanda ülkemizin kışını bahara, baharını yaza döndürecek bir dirilişin müjdecisiydi.

      İşte o diriliş ruhu, vatan ve millet sevgisi, bayrak sevdası, bağımsızlık tutkusu bir milleti şaha kaldırdı. Bu şahlanışın adı; birlik ve beraberlikti, Milli Mücadeleydi, Kurtuluş Savaşıydı, ulusal egemenlikti, demokrasiydi, sevgiydi, kardeşlikti, barıştı, Türkiye’mizin aydınlık yarınlarıydı. O büyük günün ardından, hür iradesiyle zafere ve başarıya inanmış, bağımsızlık tutkusuyla gönülleri tutuşmuş bir millet; birlik ve beraberlik içinde büyük güçlüklerin üstesinden nasıl gelineceğini tüm dünyaya göstermiştir.

       Sevgiye, barışa, dostluğa, kardeşliğe, çağdaşlığa, bilme, teknolojiye açılan aydınlık ve büyük bir kapı olan 23 Nisan, sevinç ve gururla kutladığımız Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, ulu önder   Atatürk tarafından sevgi ve güvenin göstergesi olarak,  Türk çocukları ile birlikte tüm dünya çocuklarına armağan edilmiştir.

      Bizler, bu sevgi ve güven sayesinde dünyanın ilk ve yegâne çocuk bayramı olarak tarihe geçen, millet egemenliğine dayanan, demokrasinin ve Cumhuriyetin temellerinin atıldığı gün olan, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı sayesinde, tüm dünya çocuklarıyla ulusal egemenlik sevincimizi paylaşıyoruz.

Tüm dünyaya sevgi, saygı, hoşgörü, dostluk, kardeşlik ve barış mesajları vererek; heyecanla, coşkuyla, rengârenk görüntülerle ve dünya çocuklarıyla birlikte bu güzel bayramı en güzel duygularla kutlamaktan da büyük kıvanç duymaktayız.

      Saygıdeğer Köyceğiz Halkı;

             Ulusal egemenlik kavramının milletçe iyi anlaşılması ve benimsenmesi  gerekmektedir. Ulusal egemenlik, eşitliğin, adaletin ve özgürlüğün kaynağıdır. Yüce önder Atatürk’ ün ifadesiyle, ulusal egemenlik ile demokrasi iç içedir. Ancak milletin kararıyla mümkündür. Milli iradenin temsil yeri ise Türkiye Büyük Millet Meclisidir. Bugünkü demokrasimizin temelinin atıldığı bu meclis, vatanın ve milletin bölünmez bütünlüğünün güvencesidir.

             Bilindiği gibi Türkiye, dört tarafından düşmanla sarılı olduğu bir sırada, kendini bağımsız ve egemen bir millet olarak tarihe kaydettiren ve bu konuda  hiçbir eşi ve örneği olmayan bir ülkedir. Türkiye, kendi oluşumunu; kendi öz benliğinden fışkıran gücü, azmi ve kararıyla yaratmıştır. Hiçbir ideolojinin etkisinde kalmadan kendine özgü, bağımsız hayat felsefesini kendi kendine kurarak, birçok ülkeye öncü ve dünyaya örnek olmuştur. Bu; Atatürk’ün en büyük eseridir. Bizim görevimizde bu eseri sonsuza kadar yaşatmaktır.

  Bugün; fert ve toplum olarak ülkemizin bölünmez bütünlüğüne gelebilecek her türlü tehlikeye karşı, milli varlığımızı koruma ve yüceltme bilinciyle her zamankinden daha hassas olmamız gerekmektedir.

     Bu nedenle; Bağımsız ve egemen milli bir devlet olma yolundaki başarımızın, binlerce Türk insanının dökülen kanlarıyla elde edildiğini asla unutmamalıyız.

 Türkiye Cumhuriyetinin doğuşunun 95. yıl dönümünde, bu günü idrak etmek ve tüm dünya çocukları ile paylaşmak Türk çocukları için gurur ve mutluluk kaynağıdır.

   Atatürk, milli egemenliği, insanın en temiz, en dürüst ve en içten olduğu dönemini temsil eden çocuklukla özdeşleştirmiştir. Çünkü; milli egemenlik de, çocuk ta özenle korunması gereken  kutsal birer varlıklardır. Her ikisi de “gelecek” tir. Ne çocuğun, ne de egemenliğin hiçbir gerekçeyle ihmal edilmesi düşünülemez ve kabul edilemez. Çünkü; bunun  aksi bir millet için esarettir, yok oluştur.

 “Türkiye Cumhuriyetinin ve Milletimizin Umudu, Neşesi  Güvencesi olan  Sevgili Çocuklar;

     Ülkemizi ve milletimizi bu yüzyılda siz temsil edeceksiniz. Atatürk’ün ilkeleri doğrultusunda, onun gösterdiği yolda ülkenizi ve milletinizi severek, karakterli, bilinçli, bilgili, ahlaklı ve çalışkan, her zaman üretken bireyler olarak, Atatürk’ün ışıklı yolunda azimle ilerlemelisiniz. Biliniz ki, her şey sizin mutluluğunuz ve egemen, özgür, bağımsız, demokratik ve uygar bir Türkiye içindir.

 … Bu duygu ve düşüncelerle Gazi Mustafa Kemal ve mücadele arkadaşlarını, şehitlerimizi, gazilerimizi saygı, şükran ve minnetle anıyor;

  Başta bugünü anlamlandıran çocuklarımızın, ülkemizin, milletimizin ve tüm dünya çocuklarının 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını en içten dileklerimle kutluyor,

 Hepinizi saygıyla selamlıyorum." diyerek konuşmasını tamamladı.

   Öğretmen ve öğrencilerin bayrama gösterdikleri özen ve coşku tüm izleyicilerin ilgisini çekti. Öğretmen ve öğrencilerin okuduğu şiirlerden güzel yüzlü çocukların yaptığı müzikli dans gösterilerinden tutunda 1. Sınıf dan 4. Sınıfa kadar olan öğrencilerden oluşan halkoyunları gösterisi herkesin takdirini topladı. 3, ve 4. Sınıf öğrencilerinin hazırladığı konfeti ve balonlar eşliğindeki  “İzindeyiz Yüce Atam” final gösterisi sırasında tören alanındaki herkesin coşkusu görülmeye değerdi.
    Bayram süresince vatan sevgisi,  bayrak sevgisi, Atatürk sevgisi, barış ve kardeşlik vurgusunun ön planı çıkması herkesi çok etkiledi.

23 Nisan Ulusal Egemenlik Ve Çocuk Bayramı 2015sb23 Nisan Ulusal Egemenlik Ve Çocuk Bayramı 2015sb23 Nisan Ulusal Egemenlik Ve Çocuk Bayramı 2015sb23 Nisan Ulusal Egemenlik Ve Çocuk Bayramı 2015sb23 Nisan Ulusal Egemenlik Ve Çocuk Bayramı 2015sb23 Nisan Ulusal Egemenlik Ve Çocuk Bayramı 2015sb23 Nisan Ulusal Egemenlik Ve Çocuk Bayramı 2015sb23 Nisan Ulusal Egemenlik Ve Çocuk Bayramı 2015sb23 Nisan Ulusal Egemenlik Ve Çocuk Bayramı 2015sb23 Nisan Ulusal Egemenlik Ve Çocuk Bayramı 2015sb23 Nisan Ulusal Egemenlik Ve Çocuk Bayramı 2015sb23 Nisan Ulusal Egemenlik Ve Çocuk Bayramı 2015sb23 Nisan Ulusal Egemenlik Ve Çocuk Bayramı 2015sb23 Nisan Ulusal Egemenlik Ve Çocuk Bayramı 2015sb23 Nisan Ulusal Egemenlik Ve Çocuk Bayramı 2015sb23 Nisan Ulusal Egemenlik Ve Çocuk Bayramı 2015sb23 Nisan Ulusal Egemenlik Ve Çocuk Bayramı 2015sb23 Nisan Ulusal Egemenlik Ve Çocuk Bayramı 2015sb23 Nisan Ulusal Egemenlik Ve Çocuk Bayramı 2015sb23 Nisan Ulusal Egemenlik Ve Çocuk Bayramı 2015sb23 Nisan Ulusal Egemenlik Ve Çocuk Bayramı 2015sb23 Nisan Ulusal Egemenlik Ve Çocuk Bayramı 2015sb23 Nisan Ulusal Egemenlik Ve Çocuk Bayramı 2015sb23 Nisan Ulusal Egemenlik Ve Çocuk Bayramı 2015sb23 Nisan Ulusal Egemenlik Ve Çocuk Bayramı 2015sb23 Nisan Ulusal Egemenlik Ve Çocuk Bayramı 2015sb23 Nisan Ulusal Egemenlik Ve Çocuk Bayramı 2015sb23 Nisan Ulusal Egemenlik Ve Çocuk Bayramı 2015sb23 Nisan Ulusal Egemenlik Ve Çocuk Bayramı 2015sb 

Yeni Mahalle, Boran Sk. No 1, 48800 Köyceğiz / MUĞLA - 0 (252) 262 4863, 0 (252) 262 1761, Cep Tel 0 551 448 7085

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.